top of page
Wścieklizna

Choroba wirusowa układu nerwowego powodowana przez Lyssavirus śmiertelnie niebezpieczna dla ludzi i wielu gatunków zwierząt, w tym również psów i kotów. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt ran (powstałych w wyniku pogryzienia lub podrapania przez chore zwierzę) oraz zawierającej wirusy śliny. Na dzień dzisiejszy źródłem zakażenia zwierząt domowych są przede wszystkim nietoperze.

Objawy

Objawy są odmienne w różnych stadiach choroby. W fazie pierwszej, prodromalnej, obserwuje się rozszerzenie źrenic i gorączkę. W fazie ekscytacji u chorych zwierząt pojawia się agresja, nadmierne ślinienie, ataki padaczki, nadwrażliwość na światło i dźwięki. W fazie ostatniej, porażennej typowo dochodzi do opadnięcia żuchwy, problemów z połykaniem, utraty głosu, zaburzeń oddychania, śpiączki i śmierci.

Zapobieganie

W celu zapobiegania chorobie stosuje się szczepienia ochronne. U psów są one obligatoryjne (wymagane przez prawo). Warto szczepić również wychodzące koty. Dzięki stosowaniu szczepionek udało się bardzo ograniczyć liczbę zachorowań na wściekliznę w wielu miejscach na świecie (również w Polsce).

Leczenie

Brak możliwości leczenia wścieklizny.

Rokowanie

Rokowanie jest beznadziejne. U psów i kotów śmiertelność wynosi 100%.

autor: dr n.wet. Diana Stęgierska

bottom of page