top of page

Uraz splotu barkowego

Splot barkowy to duży splot nerwowy utworzony przez połączenie korzeni nerwowych odchodzących od segmentów C6-Th3 rdzenia kręgowego (od 6 szyjnego do 3 piersiowego). Nerwy obwodowe biorące początek w splocie barkowym unerwiają m.in. kończynę piersiową. Urazy splotu barkowego są stosunkowo częste u psów i kotów. Najczęstszą przyczyną są wypadki komunikacyjne.

Uraz splotu barkowego może prowadzić do uszkodzenia wszystkich lub tylko części nerwów i może prowadzić do pojawienia się objawów o różnym nasileniu (w zależności od tego jak jest poważny).

Wyróżnia się 3 klasy uszkodzenia nerwów:

  1. Klasa I - neuroapraxia - przemijające zaburzenia funkcji, bez uszkodzenia struktury,

  2. Klasa II axonotmesis - uszkodzenie części lub wszystkich włókien nerwowych, osłonka nerwu zachowuje ciągłość, możliwy jest odrost aksonów

  3. Klasa III - neurotmesis - całkowita destrukcja nerwu - zarówno włókien nerwowych jak i osłonki, brak regeneracji - aksony odrastają w sposób chaotyczny.

Objawy kliniczne:

  • niedowład lub porażenie kończyny unerwianej przez nerwy uszkodzonego splotu nerwowego,

  • w zależności od tego, które korzenie nerwowe zostały uszkodzone kończyny może być "niesiona" lub wleczona w trakcie ruchu, w mniej poważnych urazach zwierzę może podpierać się na chorej kończynie (często na grzbietowej powierzchni dłoni lub stopy),

  • zaburzenia czucia dotyku, bólu i propriocepcji (położenia kończyny w przestrzeni),

  • ból neuropatyczny (prowadzący często do samouszkodzeń - zwierzę uporczywie wylizuje lub wygryza tkanki w obrębie kończyny),

  • nieprawidłowe reakcje postawy i stawiania i osłabione lub nieobecne odruchy rdzeniowe w danej kończynie, patologiczny odruch mięśnia podskórnego grzbietu (objawy te stwierdzane są w badaniu neurologicznym)

  • zmniejszenie napięcia i zanik mięśni chorej kończyny (może być widoczny już po 5-7 dniach od momentu urazu),

  • w urazach splotu ramiennego możliwy jest syndrom Horner'a (zwężenie źrenicy, opadnięcie powieki, wysunięcie trzeciej powieki w oku po tej samej stronie co uszkodzony splot).

 

Uraz lewego splotu ramiennego u młodej suczki związany z wypadkiem komunikacyjnym. Lewa niesprawna kończyna oparta jest o podłoże na grzbietowej ("przedniej") powierzchni nadgarstka.

Diagnostyka

Diagnoza stawiana jest w oparciu o wynik badania neurologicznego oraz informacje z wywiadu (o wystąpieniu np. wypadku komunikacyjnego, upadku  z wysokości). W niektórych przypadkach wykonywanie jest badanie elektoneurodiagnostyczne (w celu doprecyzowania, które nerwy uległy uszkodzeniu) lub badanie rezonansem magnetycznym w celu wykluczeniu innych przyczyn (jeśli istnieją wątpliwości co do zaistnienia urazu lub jego charakteru).

Leczenie

  • terapia przeciwbólowa i przeciwzapalna,

  • rehabilitacja,

  • ochrona niesprawnej kończyny przed urazami mechanicznymi (np. opatrunkiem),

  • terapia chirurgiczna - transplantacja nerwów (rzadko wykonywana), transpozycja ścięgna, unieruchomienie stawu nadgarstkowego w pozycji wyprostowanej), amputacja kończyny (w przypadku braku poprawy, pomimo stosowania fizykoterapii, w ciągu 6-12 miesięcy od momentu urazu, wskazaniem do amputacji mogą być również powikłania takie jak poważne autouszkodzenia kończyny).

Rokowanie

Rokowanie jest ostrożne. Brak czucia bólu głębokiego zmniejsza szansę na powrót pacjenta do sprawności. Odrost aksonów (włókien nerwowych) jest powolny (1-4 mm/dzień) dlatego w poważnych urazach poprawa znaczna poprawa może pojawić się po wielu miesiącach intensywnej rehabilitacji. W przypadku całkowitej destrukcji nerwów kończyna pozostaje porażona do końca życia pacjenta.

dr n.wet. Diana Stęgierska

spolt%20barkowy_edited.jpg
bottom of page