top of page

Urazowe uszkodzenie rdzenia

Urazowe uszkodzenie rdzenia jest częstym problem u psów i kotów. Najczęstszą przyczyną jest wypadek komunikacyjny lub upadek z wysokości. Uraz rdzenia może być również konsekwencją pogryzienia, pobicia, czy też tzw. patologicznego złamania kręgu (np. w konsekwencji procesu nowotworowego).

Objawy

Uszkodzenie rdzenia może być wynikiem złamania lub zwichnięcia kręgów kręgosłupa lub pourazowej dyskopatii. 

Objawy mogą być różne w zależności od stopnia urazu od bólu do porażenia kończyn. W przypadku uszkodzenia rdzenia szyjnego może dojść do zatrzymania akcji oddechowej i śmierci.

 

Diagnostyka

Zwykle na początek wykonuje się badanie RTG kręgosłupa. Jeśli sytuacja tego wymaga, a stan pacjenta jest stabilny następnym etapem jest badanie rezonansem magnetycznym (lub tomografem komputerowym).

Terapia

Terapia może mieć charakter chirurgicznym (niestabilne urazy kręgosłupa - zwichnięcia, złamania, ucisk na rdzeń kręgowy) lub zachowawczy (ograniczenie ruchu - np. w przypadku dyskopatii bez ucisku).

U wszystkich pacjentów stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne) i gdy tylko jest możliwe (gdy nie zagraża pogorszeniem stanu pacjenta) prowadzi się fizykoterapię. 

Bardzo ważne jest dbałość o to, ażeby opróżniany był regularnie pęcherz moczowy u pacjentów nie oddających moczu samodzielnie. Część zwierząt wymaga również pomocy w oddawaniu kału. 

Posłanie powinno być miękkie i zapobiegać odleżynom.

Rokowanie

Rokowanie jest bardzo zróżnicowane w zależności od rodzaju i stopnia urazu.

dr n.wet. Diana Stęgierska

bottom of page