top of page

Rozszczep kręgosłupa

Wada ukształtowania kręgów charakteryzująca się niekompletnym zamknięciem się łuku kręgowego w trakcie rozwoju płodowego. Wada najczęściej notowana jest w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. W części przypadku towarzyszą jej malformacje rdzenia kręgowego.

Typy rozszczepu kręgosłupa:

  • Spina bifida occulta - wada kręgów bez towarzyszącej wady rdzenia. Pacjent może nie wykazywać objawów.

  • Spina bifida aperta - oprócz wady kręgów występują rożnego stopnia malformacje opon i/lub rdzenia:

    • meningocele​ - dochodzi do połączenia worka oponowego i skóry, co może doprowadzić do uformowania się torbielowatej przestrzeni wypełnionej płynem mózgowo-rdzeniowym

    • meningomyelocele - przepuklina rdzenia przez niezamknięte łuki kręgowe

    • myeloschisis - najpoważniejsza wada towarzysząca rozszczepowi kręgosłupa - rdzeń jest nieosłonięty, (brak jest opon i skóry nad rdzeniem) i widoczny u noworodka "gołym okiem".

Rozszczep kręgosłupa może wystąpić u przedstawiciela każdej rasy, ale predysponowane są:

  • buldogi angielskie

  • koty Manx.

Objawy kliniczne

U części pacjentów brak objawów lub widoczny jest tylko nieprawidłowy wzrost włosów w miejscu rozszczepu, albo zagłębienie tkanek.

W przypadku występowania wad układu nerwowego obserwuje się zwykle zaburzenia chodu kończyn miednicznych oraz nietrzymanie moczu i kału.

Diagnostyka

Wadę rozpoznaje się z wykorzystaniem metod obrazowania, takich jak RTG, rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej kręgosłupa.

Terapia

Jest ukierunkowana na zapobieganie progresji choroby. Stosuje się zarówno leczenie zachowawcze (przeciwbólowe, ukierunkowane na poprawę sytuacji w zakresie  oddawania kału i moczu przez zwierzę i zapobieganie bakteryjnym powikłaniom ze strony układu moczowego) jak i chirurgiczne. Nietrzymanie moczu i kału rzadko poddaje się leczeniu.

Nie każdy pacjent wymaga prowadzenia terapii.

Rokowanie

Jest zróżnicowane i zależy od typu rozszczepu i nasilenia objawów neurologicznych.

dr n.wet. Diana Stęgierska

brain_edited.png
brain_edited.png
bottom of page