top of page

Przewlekła zapalna demielinizacyjna polineuropatia

Przewlekła zapalna demielinizacyjna polineuropatia jest chorobą obwodowego układu nerwowego, występująca zarówno u psów jak i u kotów. Objawy obserwowane w przebiegu tej polineuropatii są najprawdopodobniej wynikiem reakcji autoimmunologicznej (komórkowej i związanej z autoprzeciwciałami) skierowanej przeciwko antygenom osłonek mielinowych nerwów obwodowych.

Przewlekła zapalna demielinizacyjna polineuropatia uważna jest za jedną z częstszych chorób nerwów obwodowych u zwierząt towarzyszących. Problem ten dotyczy zwykle psów i kotów w średnim wieku.

Aksony tworzące nerw obwodowy otoczone osłonką mielinową (w kolorze różowym) na zdjęciu z mikroskopu elektronowego. Osłonka mielinowa izoluje od siebie sąsiadujące aksony umożliwiając tym samym szybki i niezaburzony przesył bodźców elektrycznych. Dodatkowo odgrywa funkcję ochronną i podporową.

Objawy:

  • nasilające się zaburzenia poruszania, wynikające z postępujących niedowładów kończyn,

  • nietolerancja wysiłku,

  • zaniki mięśniowe,

  • zmniejszone napięcie mięśniowe,

  • osłabione odruchy rdzeniowe,

  • deficyty nerwów czaszkowych (porażenie mięśni twarzy, zaburzenia połykania, trudności w wydawaniu głosu, zaburzenia czuciw w obrębie twarzy.

Diagnostyka

U chorych zwierząt wykonuje się zwykle badanie krwi, badania obrazowe (klatki piersiowej i jamy brzusznej) w celu wykluczenia innych chorób obwodowego układu nerwowego. Pomocne jest badanie elektroneurodiagnostyczne. Ostateczne rozpoznanie stawiane jest na podstawie wyniku biopsji nerwu.

Leczenie

Terapia opiera się na lekach immunosupresyjnych (prednizon, prednizolon, początkowo w dawce immunosupresyjnej). Czasem istnieje konieczność zastosowania dodatkowych (np. azatiopryny).

Rokowanie

Początkowa reakcja na leczenie jest zwykle dobra, ale redukcja dawki sterydu w wielu przypadkach prowadzi do nawrotu objawów. Dodatkowo po pewnym czasie może pojawić się oporność na leczenie.

dr n.wet. Diana Stęgierska

10.png
bottom of page