top of page
  • dr n.wet. Diana Stegierska

Wrodzone wodogłowie u psów


Wrodzone wodogłowie wewnętrzne jest najczęstszą wadą rozwojową mózgowia u psów. Problem diagnozowany jest powszechnie u małych brachycefalicznych ras psów takich jak Chihuahua Boston terrier, mops, buldog angielski, maltańczyk, pekińczyk i Yorkshire terrier. U chorych osobników dochodzi do nagromadzenia się płynu mózgowo-rdzeniowego na terenie układu komorowego mózgu i wtórnego zaniku parenchymy mózgu. Typowe objawy to niezborność ruchowa, zaburzenia świadomości i upośledzenie funkcji poznawczych, ślepota, objawy przedsionkowe i móżdżkowe oraz ataki padaczki. Nasilenie objawów jest zmienne, czasem choroba diagnozowana jest przypadkowo u psów niewykazujących objawów klinicznych lub skąpoobjawowych. Diagnoza stawiana jest w oparciu o wyniki badań obrazowych, najczęściej na podstawie analizy obrazów z badania rezonansu magnetycznego. Terapia może mieć charakter farmakologiczny (stosuje się leki obniżające ciśnienie wewnątrzczaszkowe, czasem również leki przeciwpadaczkowe) lub chirurgiczny (zabieg wszczepienia zastawki otrzewnowo-komorowej odprowadzającej nadmiar płynu mózgowo-rdzeniowego do jamy brzusznej). Poniżej obrazy z badania rezonansu magnetycznego głowy u ponad 11 letniej suczki (mieszańca), od wielu lat leczonej z powodu nawracających ataków padaczki. Pomimo wodogłowia o bardzo znacznym nasileniu pacjentka pomiędzy atakami padaczki nie wykazywała dodatkowych objawów neurologicznych.


Przekrój poprzeczny głowy na poziomie międzymózgowia, sekwencja T2-zależna. Na obrazie widoczne jest bardzo znaczne poszerzenie komór bocznych oraz komory III mózgu oraz zanik parenchymy mózgu. Jasny obszar to płyn nagromadzony na terenie układu komorowego mózgu.

Przekrój poprzeczny głowy na poziomie międzymózgowia, sekwencja T2-zależna. Na obrazie widoczne jest bardzo znaczne poszerzenie komór bocznych oraz komory III mózgu oraz zanik parenchymy mózgu. Jasny obszar to płyn nagromadzony na terenie układu komorowego mózgu.


Przekrój strzałkowy głowy w linii pośrodkowej, sekwencja T2-zależna. Na obrazie widoczne jest bardzo znaczne poszerzenie komory III mózgu zanik parenchymy mózgu, brak zrostu międzwzgórzowego oraz nieznaczna kompresja śródmózgowia oraz móżdżku. Jasny obszar to płyn nagromadzony na terenie układu komorowego mózgu. Odpowiedz 33 min

Przekrój strzałkowy głowy w linii pośrodkowej, sekwencja T2-zależna. Na obrazie widoczne jest bardzo znaczne poszerzenie komory III mózgu zanik parenchymy mózgu, brak zrostu międzwzgórzowego oraz nieznaczna kompresja śródmózgowia i móżdżku. Jasny obszar to płyn nagromadzony na terenie układu komorowego mózgu.



47 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page