top of page
  • dr n.wet. Diana Stegierska

Zaburzenia neurologiczne w przebiegu niedoczynności tarczycy u psów

Zaktualizowano: 13 lut 2020



Niedoczynność tarczycy jest najczęstszą chorobą endokrynologiczną u psów. Typowe objawy to wzrost masy ciała, wyłysienia, ciemne zabarwienie skóry, ospałość, obniżenie temperatury ciała, wolna akcja serca. Dodatkowo u dość dużego procenta zwierząt do chodzi do rozwoju powikłań neurologicznych związanych z zaburzeniami metabolicznymi.


Najczęściej obserwowane problemy dotyczące układu nerwowego


Porażenie nerwu twarzowego

W przypadku wystąpienia tego powikłania dochodzi do jednostronnego lub obustronnego porażenia mięśni twarzy, co skutkuje opadnięciem ucha i wargi (jednego lub obu) i brakiem odruchu powiekowego (powieki nie zamykają się nawet podczas snu. Chory pies ma często problem z jedzeniem i piciem (widoczne jest to, że rozchlapuje wodę i rozrzuca jedzenie wokół miski, pokarm pozostaje na faflach w kieszonkach policzka), może się również nadmiernie ślinić.


Obwodowy zespół przedsionkowy

U chorych psów pojawia się niezborność ruchowa (sprawiają wrażenie pijanych, maj zaburzenia równowagi i koordynacji), oczopląs (nietypowe ruchy gałek ocznych), skręt głowy (jedno oko jest wyżej niż drugie) i ciała (zwierzę jest przechylone na jedną stronę).

Początkowo objawom neurologicznym często towarzyszą wymioty.


Polineuropatia obwodowa,

Rozwój tego zaburzenia prowadzi do trudności w poruszaniu się spowodowanego niedowładami kończyn, zaniku mięśni, znacznego osłabienia.


Encefalopatia tarczycowa

Rzadkie, ale często bardzo poważne powikłanie niedoczynności tarczycy. Prowadzi do zaburzeń świadomości i zachowania, rozwoju padaczki, a nawet śpiączki i śmierci.


Diagnostyka w przypadku podejrzenia, że objawy neurologiczne są konsekwencją choroby tarczycy opiera się na:

1. badaniu krwi (wykonuje się m.in. profil tarczycowy),

2. wykluczeniu innych chorób mogących dawać podobne objawy,

3. badaniach elektrodiagnostycznych.


Leczenie

Podstawą leczenia jest dożywotnia suplementacja hormonów tarczycy. U psów cierpiących z powodu polineuropatii powrót do zdrowia znacznie przyspiesza zastosowanie fizykoterapii.


Rokowanie jest zwykle pomyślne. Wprowadzenie suplementacji hormonu tarczycy i ustabilizowanie gospodarki hormonalnej powoduje stopniowe ustąpienie deficytów neurologicznych. Źle rokują psy z zaawansowaną encefalopatią tarczycową.

96 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page