top of page
  • dr n.wet. Diana Stegierska

Atak padaczki u psa. Pierwsza pomoc

Zaktualizowano: 13 lut 2020



Wystąpienie u psa ataku padaczki jest dla większości właścicieli niezwykle trudnym przeżyciem. Brak wiedzy na temat tego w jaki sposób należy się zachować w takiej sytuacji, ażeby pomóc podopiecznemu dodatkowo nasila stres. Dlatego warto zapoznać się z teorią na ten temat, tak ażeby następnym razem, gdy pojawi się atak zareagować w najbardziej optymalny i przemyślany sposób.


Zasady pierwszej pomocy w przypadku wystąpienia ataku padaczki u psa:

  1. Panika jest złym doradcą - staraj się zachować spokój.

  2. Usuń z otoczenia psa niebezpiecznego dla niego przedmioty (np. ostrych krawędziach).

  3. Sprawdź która jest godzina, tak ażebyś mógł kontrolować jak długo trwa atak.

  4. Jeśli został zalecony przez lekarza weterynarii lek przeznaczony do przerywania ataku (donosowy, doodbytniczy), podaj go!

  5. W żadnym razie nie wkładaj do jamy ustnej psa rąk, ani żadnych przedmiotów.

  6. Nagraj atak telefonem (jeśli nie zrobiłeś tego w przeszłości) - to cenna dokumentacja dla lekarza.

  7. Po przebytym ataku mogą pojawić się zmiany zachowania oraz "rzekome" deficyty neurologiczne, które ustąpią w ciągu kilku minut do kilku dni takie jak ślepota ośrodkowa czy zaburzenia równowagi i koordynacji - uważaj ażeby pies nie doznał w tym czasie jakiegoś urazu np. po upadku ze schodów.

  8. Jeśli w okresie ponapadowym pojawia się agresja - nie staraj się dotykać i uspokajać psa tylko zamknij go w pomieszczeniu w którym się w danym momencie znajduje i poczekaj, aż to potencjalnie niebezpieczne zaburzenie ustąpi (zwykle dzieje się tak w krótkim czasie).

  9. Jeśli atak trwał długo - zmierz temperaturę wewnętrzną ciała w prostnicy - jeśli przekracza 40 stopni C postaraj się schłodzić psa wykorzystując wiatrak albo kładąc chłodne okłady na kończyny.

  10. Jeśli atak nie kończy się w ciągu 5 minut jest stanem padaczkowym - niezwłocznie jedź z psem do lekarza!

  11. Zapisz datę, godzinę i okoliczności wystąpienia ataku, zaobserwowane objawy i czas jego trwania, to ułatwi lekarzowi dobranie optymalnej terapii.

110 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page