top of page

Porażenie krtani

Porażenie krtani (porażenie fałdów głosowych) jest wynikiem neuropatii nerwu krtaniowego powrotnego (jedno lub obustronnie).

Problem może mieć charakter wrodzony lub nabyty. Formę wrodzoną opisano m.in. u psów rasy Bouvier des Flandres, Bull Terrier, owczarek niemiecki, Rottweiler, Siberian Husky. Choroba ujawnia się zwykle w wieku szczenięcym. Forma nabyta może mieć charakter idiopatyczny (przyczyna nie została dotąd poznana) lub może być wtórna do choroby metabolicznej (niedoczynność tarczycy), nowotworu, urazu, zabiegu chirurgicznego, szyi, klatki piersiowej lub głowy. Forma idiopatyczna występuje najczęściej u takich ras psów jak Bernardyn, dalmatyńczyk, Labrador Retriever, Rottweiler, seter irlandzki. Choroba typowo ujawnia się w wieku średnim. U kotów porażenie krtani występuje rzadko. Najczęściej ma charakter wtórny w stosunku do jakiejś innej choroby.

Objawy:

  • duszność,

  • świst wdechowy,

  • nietolerancja wysiłku,

  • kaszel,

  • dysfonia lub afonia (zmiana barwy głosu, bezgłos),

  • trudności w połykaniu pokarmu i wody, osłabiony odruch połykania widoczny w badaniu neurologicznym.

Diagnostyka

Diagnostyka opiera się na badaniu neurologicznym oraz oglądaniu fałdów głosowych w znieczuleniu ogólnym (laryngoskopem lub endoskopem. Dodatkowo w przypadku, gdy podejrzewana jest forma nabyta wykonuje się badania w celu poszukiwania choroby będącej tłem (badanie krwi, badania obrazowe).

 

Leczenie

  • Terapia zachowawcza - ograniczenie ruchu, narażania na czynniki stresogenne i ekscytację, unikanie wysokich temperatur otoczenia, utrzymywanie prawidłowej masy ciała zwierzęcia, leczenie powikłań (np. zachłystowego zapalenia płuc, choroby serca).

  • W przypadku nagłego pogorszenia stanu i występowania znacznej duszności stosuje się intensywną terapię - leczenie tlenem, chłodzenie, leczenie przeciwobrzękowe i  przeciwzapalne, podawanie leków uspokajających, w ciężkich przypadkach śpiączka farmakologiczna i wspomaganie oddechu respiratorem.

  • Terapia chirurgiczna - wiąże się z dużym ryzykiem powikłań, ale w ciężkich przypadkach (obustronne porażenie fałdów głosowych) daje największą szansę na poprawę stanu zwierzęcia.

Rokowanie

Rokowanie jest różne od dobrego do złego w zależności od formy i tła choroby, reakcji na leczenie oraz występowania powikłań takich jak zachłystowe zapalenie płuc

dr n.wet. Diana Stęgierska

bottom of page