top of page

Nowotwory rdzenia kręgowego

Nowotwory rdzenia są stwierdzane zarówno u psów jak i u kotów.

 

Nowotwory rdzenia kręgowego dzielimy na:

  • Pierwotne - wywodzące się z tkanek rdzenia lub opon rdzeniowych,

  • Wtórne - wywodzące się z okolicznych tkanek np. z tkanki kostnej kręgu oraz przerzuty nowotworowe.

Klasyfikacja guzów kanału kręgowego:

  • Zewnątrzoponowe - guzy wywądzące się z tkanek znajdujących się na zewnątrz opon rdzeniowych są to m.in. kostaniakomięsak, włókniakomięsak, naczyniakomięsak, szpiczak, chłoniak, guzy przerzutowe np. rak sutka, czasami guzy łagodne takie jak np. tłuszczak

  • Wewnątrzoponowe/zewnątrzrdzeniowe - guzy wywoodzące się z opon lub korzeni nerwowych takie jak oponiaki i nowotwory osłonek nerwowych

  • Śródrdzeniowe - wywodzące się z tkanki rdzenia - najczęściej występują takie guzy jak atrocytoma, oligodenroglioma, ependymoma. Zdarzają się również nacieki chłoniaki i przerzuty z innych lokalizacji np. naczyniakomięsaka.

Na nowotwory rdzenia chorują głównie zwierzęta w wieku średnim i starszym. Wyjątkiem sa chłoniaki rdzenia u kotów wystęujące przede wszystkim u młodych osobników.

Objawy

Często mają charakter powoli postępujący, ale zdarza się, że objawy pojawiają się nagle, od razu z dużym nasileniem (ostry przebieg). Typowo obserwuje się ból, niedowłady lub porażenia i niezborność ruchową.

Diagnostyka

Wstępna diagnoza stawiana jest zwykle na podstawie badania tomografem komputerowy lub rezonansem magnetycznym (badanie RTG jest mało przydatne, chociaż czasem pokazuje zmiany w kręgach). Stawiając rozpoznanie uwzględnia się również analizę wyników badań krwi i badania neurologicznego oraz historię choroby.

U kotów zawsze należy wykonać test w kierunku zakażenia wirusem białaczki, jako, że predysponuje do rozwoju chłoniaka. Czasami bada się płyn mózgowo-rdzeniowy (gdy istnieje problem z określeniem czy zmiany sa nowotworowe czy zapalne, dodatkowo w razadkich przypadkach można stwierdzić w płynie komórki nowotworowe). Ostateczne potwierdzenie podejrzenia i określenie typu nowowtworu możliwe jest po pobraniu wycinka poddaniu go badaniu histopatologicznemu.

Leczenie

Stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, leczenie chirurgiczne, radioterapię i chemioterapię.

Rokowanie

Ostrożne do złego. Większość pacjentów leczonych wyłącznie przeciwbólowo jest poddawana eutanazji w ciągu krótkiego czasu od rozpoznania. Intensywnie leczone zwierzęta (np. jednocześnie chemio o radioterapią) przeżywają średnio kilka miesięcy - rok. 

dr n.wet. Diana Stęgierska

bottom of page