top of page

Nowotwory osłonek nerwowych

Nowotwory osłonek nerwowych mogą dotyczyć nerwów obwodowych lub nerwów czaszkowych. U psów i kotów duża część przypadków dotyczy korzeni nerwów rdzeniowych (splotu ramiennego i lędźwiowo-krzyżowego). Większość zwierząt jest w wieku średnim lub starszym w momencie zachorowania.

 

Objawy kliniczne:

  • nowotwory splotu ramiennego powodują kulawiznę i niedowład i ból kończyny piersiowej (objawy bólowe mogą pojawiać się również w  okolicy pachy), zaniki mięśniowe, osłabione/nieobecne odruchy rdzeniowe, nieprawidłowe lub nieobecne reakcje postawy i stawiania, syndrom Horner’a

  • nowotwory splotu lędźwiowo-krzyżowego skutkują objawami jak powyżej, tylko widocznymi w zakresie kończyny miednicznej 

  • rozwój nowotworu nerwu czaszkowego może skutkować różnymi objawami, w zależności od tego jaką funkcję pełni dany nerw (najczęściej są to zaburzenia czucia w obrębie głowy, niedowład/porażenie mięśni twarzy).

Diagnostyka

  • nowotwór osłonek nerwowych diagnozowany jest zwykle na podstawie wyników badań obrazowych (takich jak rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, czasami USG)

  • ostateczna, pewna diagnoza może być postawiona wyłącznie w oparciu o badanie mikroskopowe (histopatologiczne).

Leczenie

Leczeniem z wyboru jest zabieg chirurgiczny (o ile jest możliwy), w przypadku gdy proces nowotworowy toczy się w obrębie nerwów splotu ramiennego lub lędźwiowo-krzyżowego konieczna jest zwykle amputacja kończyny, Stosowana jest również radioterapia (jako leczenie uzupełniające leczenie chirurgiczne lub jako jedyna forma terapii jeśli zabieg jest niemożliwy do wykonania). Konieczne jest również leczenie przeciwbólowe, zapobieganie uszkodzeniom mechanicznym oraz zakażeniom bakteryjnym w obrębie niesprawnej kończyny.

Rokowanie

Rokowanie jest ostrożne do złego (w zależności od lokalizacji guza, zaawansowania choroby oraz zastosowanej terapii). Trwałe wyleczenia zdarzają się rzadko.

dr n.wet. Diana Stęgierska

bottom of page