top of page
Powikłania neurologiczne niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy jest najczęstszą endokrynopatią u psów i występuje tylko sporadycznie u kotów. W jej przebiegu dochodzi do zaburzeń w produkcji i wydzielaniu hormonów tarczycy co prowadzi do szeregu zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Metabolizm ulega spowolnieniu co skutkuje wzrostem masy ciał pomimo braku nadmiernego apetytu, apatią, brakiem chęci do aktywności i zabawy. Serce u wielu osobników zwalnia swoją pracę (mówimy o tak zwanej bradykardii), a temperatura ciała obniża się. U wielu pacjentów widoczne jest również przerzedzenie sierści, zmiana koloru skóry na ciemniejszy, łojotok.

W dość dużym procencie przypadków dochodzi również do rozwoju tzw. powikłań neurologicznych.

Najczęściej stwierdza się takie problemy neurologiczne jak:

1. polineuropatię tarczycową

2. neuropatię nerwów czaszkowych

3. zespół przedsionkowy.

Zdecydowanie rzadziej zdarza się, że dochodzi do pojawienia się objawów ze strony mózgowia na skutek rozwoju encefalopatii tarczycowej.

Diagnostyka

Rozpoznawanie powikłań neurologicznych w przebiegu niedoczynności tarczycy polega na potwierdzeniu występowania niedoczynności tarczycy (oraz wykluczeniu innych przyczyn objawów). 

Terapia

Terapia oparta jest na dożywotniej suplementacji hormonów tarczycy. Pacjenci z polineuropatią tarczycową wymagają zwykle dodatkowo fizykoterapii.

Rokowanie

Rokowanie jest zwykle pomyślne poza nielicznymi wyjątkami (źle rokują zwykle pacjenci z encefalopatią tarczycową).

autor: dr n.wet. Diana Stęgierska

bottom of page