top of page
Pierwotne nowotwory mózgu

Pierwotne nowotwory mózgu wywodzą się z tkanki mózgowej, opon, struktur układu komorowego mózgu.

Pierwotne guzy mózgu:

  • Oponiak (Meningioma)

  • Glejak (Glioma)

    • Astrocytoma

    • Oligodendroglioma

  • Guz spoltu naczyniówkowego (Choroid plexus tumor)

  • Wyściółczak (Ependymoma)

  • Pierwotny chłoniak centralnego układu nerwowego

  • Neuroblastoma

  • Medulloblastoma

  • Pierwotny mięsak histiocytarny.

Najczęstszym pierwotnym guzem mózgu u psów i kotów jest oponiak.

Guzy mózgu diagnozowane są najczęściej w wieku późnym średnim i starszym (ale zdarzają się zachorowania i u młodych zwierząt).

 U psów guzy mózgu najczęściej występują u Golden Retriever'ów (oponiaki) oraz bokserów (glejaki).

Guzy mózgu mogą mieć charakter złośliwy lub łagodny, aczkolwiek należy pamiętać, że w przypadku gdy proces nowotworowy pojawia się w mózgowiu może być bardzo niebezpieczny w obu przypadkach.

Guzy łagodne z reguły rosną dużo wolniej niż złośliwe, nie przerzutują. a ich kompletne usunięcie chirurgiczne może prowadzić do całkowitego wyleczenia. 

Objawy

Objawy kliniczne mają najczęściej charakter powoli narastający, aczkolwiek zdarza się, że stan nagle, gwałtownie się pogarsza (jest to zwykle związane z rozwojem powikłania takiego jak krwawienie czy obrzęk).

U psów najczęstszym objawem są ataki padaczki, natomiast u kotów właściciele najczęściej zauważają zmiany zachowania (dodatkowo często występuje zmniejszenie apetytu i utrata masy ciała).

 

W przypadku guzów przodomózgowia oprócz padaczki obserwuje się w wielu przypadkach uporczywe, bezcelowe wędrowanie, utykanie w kątach pomieszczeń, napieranie głową na przedmioty, patrzenie się w punkt, przeczulica, zaburzenia świadomości, ślepota.

 

U pacjentów z chorobami przodomózgowia jest tzw. "utykanie" w kątach pomieszczeń. Pies z pierwotnym guzem w prawej półkuli mózgowej.

W przypadku rozwoju procesu nowotworowego w zakresie pnia mózgu mogą być widoczne niedowłady kończyn, niezborność ruchowa, deficyty nerwów czaszkowych, zaburzenia świadomości, objawy przedsionkowe.

Guzy móżdżku prowadzą do rozwoju hipermetrii, ataksji, pojawienia się drżeń nasilających się w ruchu, objawów przedsionkowych.

 

Ekstremalne przechylenie głowy (skręt w osi) wynikający z rozwoju zespołu przedsionkowego u psa z pierwotnym guzem móżdżku.

Diagnostyka

U pacjentów z objawami neurologicznymi ze strony mózgowia i podejrzeniem nowotworu przed badaniem głowy wykonuje się badanie krwi (w poszukiwaniu ewentualnych przyczyn metabolicznych oraz kwalifikacji do znieczulenia) oraz bada się klatkę piersiową i jamę brzuszną (RTG + USG, lub TK) w poszukiwaniu ewentualnego nowotworu poza mózgowiem oraz ocenia w kierunku innych stanów patologicznych (np. zapalenia płuc).

Guzy mózgu są diagnozowane z wykorzystaniem zaawansowanych metod obrazowania, takich jak badanie tomografem komputerowym lub rezonansem. Określenie typu nowotworu w sposób pewny wymaga zwykle badania wycinka guza.

Guz przodomózgowia widoczny na skanie CT głowy, wzmacniający się po podaniu kontrastu (jasny obszar na tle ciemniejszej tkanki mózgowej, oznaczony strzałką). Dzięki uprzejmości dr Anny Łojszczyk.

W pewnych przypadkach bada się również płyn mózgowo-rdzeniowych (np. wówczas gdy nie ma trudno określić czy zmiany wykryte w mózgowiu mają charakter zapalny czy nowotworowy). W rzadkich przypadkach w płynie mózgowo-rdzeniowym można stwierdzić obecność komórek nowotworowych.

 

Terapia

Guzy mózgu mogą być leczone chirurgicznie, chemioterapią lub radioterapią (czasami metody te łączy się ze sobą).

W niektórych przypadkach możliwe jest wyłącznie leczenie paliatywne.

Leczenie chirurgiczne

Leczenie operacyjne jest możliwe tylko u tych pacjentów, u których jest łatwy dostę do guza. najczęściej usuwa się chirurgicznie oponiaki.

Chemioterapia

Ma zastosowanie w przypadku chłoniaków, oponiaków i glejaków. Tylko niektóre leki przeciwnowotworowe (np. cytarabina, hydroksymocznik, lomustyna) przenikają przez barierę krew-mózg co nieco ogranicza możliwości leczenia guzów mózgu tą metodą.

Chemioterapia może być stosowana w monoterapii lub w połączeniu z chirurgią i radioterapią.

Radioterapia

Naświetlania guza promieniowaniem jonizującym.

Radioterapia może być uzupłenieniem chirurgii lub też główną metoda leczenia w przypadku guzów nieoperacyjnych.

Leczenie paliatywne

Ukierunkowane na obniżanie ciśnienia wewntrzczaszkowego, zmniejszanie strefy obrzęku wokół guza, łagodzenie objawów i poprawę stanu ogólnego. Stosuje się glikokortykosteroidy, mannitol, leczenie wspierające.

W przypadku wystąpienia ataków padaczki gromną rolę odgrywa leczenie przeciwdrgawkowe.

Rokowanie

Ostrożne do złego (w zależności od typu guza, jego umiejscowienia i operacyjności).

autor: dr n.wet. Diana Stęgierska

a.png
b.png
c.png
bottom of page