top of page
Encefalopatia wątrobowa

Encefalopatia wątroba jest wynikiem zaburzeń funkcji mózgowia wtórnych do choroby wątroby.

Encefalopatia wątroba obserwowana jest u pacjentów z zespoleniem wrotno-obocznym oraz niewydolnością wątroby (zwykle o co najmniej umiarkowanym nasileniu).

Objawy są po pierwsze wynikiem zatrucia toksycznymi związkami wchłanianymi w układzie pokarmowym (takimi jak amoniak, skatole, krótko łańcuchowe kwasy tłuszczowe).

W prawidłowo funkcjonującym organizmie są one unieszkodliwiane w wątrobie. Tak się jednak nie dzieje w przypadku rozwoju niewydolności tego narządu i zaburzenia funkcji detoksyfikacyjnych.  U pacjentów z zespoleniem wrotno-obocznym krew z jelit (zawierająca toksyczne związki wyprodukowane przez bakterie z białka oraz pochodzące z procesów gnilnych) omija wątrobę i płynie poprzez nieprawidłowe naczynie od razu na obwód ciała (do innych narządów i tkanek).

Objawy są również wynikiem zaburzeń w zakresie neurotransmiterów mózgowych, co jest związane z pojawieniem się w ustroju związków podobnych do benzodiazepin będących tzw. fałszywymi neuroprzekaźnikami.

Objawy encefalopatii wątrobowej mogą się pojawić w każdym wieku, ale najczęściej są obserwowane u młodych psów ras miniaturowych, u których doszło w życiu płodowym do rozwoju wady naczyniowej wątroby (tzw. wrodzonego zespolenia wrotno-obocznego) oraz u zwierząt starszych, cierpiących z powodu niewydolności wątroby.

U kotów zespolenie wrotno-oboczne zdarza się sporadycznie. Najczęstszą przyczyną encefalopatii wątrobowej jest stłuszczenie wątroby.

Typowe objawy

  • zmniejszona aktywność, apatia,

  • zmiana zachowania

  • zaburzenia świadomości,

  • bezcelowe wędrowanie,

  • napieranie głową na przedmioty,

  • ruchy okrężne,

  • zaburzenia widzenia,

  • drgawki.

Objawy często występują okresowo i nasilają się po nakarmieniu (szczególnie wówczas, gdy pokarm zawiera dużo białka).

U niektórych pacjentów oprócz objawów neurologicznych obserwowane są dodatkowe objawy choroby wątroby, takie jak rozwój wodobrzusza, zaburzenia krzepnięcia, wymioty, biegunka, żółtaczka.

Diagnostyka

Rozpoznawanie chorób będących przyczyną rozwoju encefalopatii wątrobowej wymaga zwykle wykonania kilku badań

Diagnoza jest stawiana w oparciu o badanie krwi (morfologia, profil biochemiczny z uwzględnieniem kwasów żółciowych, czasem również amoniaku), badanie moczu (w pacjentów z wadami naczyniowymi stwierdza się często kryształy moczanów amonu) oraz badaniach obrazowych (USG jamy brzusznej, angio-CT naczyń wątrobowych).

Leczenie

Leczenie może mieć charakter zachowawczy  lub chirurgiczny.

Przewlekła terapia zachowawcza polega na podawaniu leków oraz zastosowaniu specjalnej diety.

Zwykle stosuje się leki, takie jak:

  • antybiotyki - w celu ograniczenia liczby bakterii w układzie pokarmowym produkujących amoniak,

  • probiotyki - w celu zasiedlenia układu pokarmowego bakteriami niezdolnymi do produkcji amoniaku,

  • laktulozę - lek ten zakwasza środowisko w jelitach, zmniejszając wchłanianie amoniaku do krwiobiegu, dodatkowo pozwala na przyspieszenie pasażu treści jelitowej, co prowadzi do oddawania przez zwierzę kału 2-3 x dziennie i również obniża absorpcję amoniaku,

  • leki hepatoprotekcyjne - ułatwiające regenerację wątroby.

Zastosowanie diety ubogiej w białko sprawia, że w organizmie jest mniej surowca do produkcji amoniaku.

W przypadku wystąpienia ostrej encefalopatii wątrobowej (która jest stanem bezpośredniego zagrożenia) stosuje się intensywną terapię - wlewy doodbytnicze z antybiotyków i laktulozy (w celu szybkiego ograniczenia liczby bakterii oraz zakwaszenia treści jelita), antybiotyki dożylnie, płynoterapię, tlenoterapię, leki przeciwdrgawkowe (jeśli są potrzebne). 

Leczenie chirurgiczne ma zastosowanie w przypadku pojedynczego, wrodzonego, zewnątrzwątrobowego zespolenia wrotno-obocznego. Zabieg chirurgiczny ma na celu stopniowe ograniczenie przepływu krwi przez nieprawidłowe naczynie.

Rokowanie

Rokowanie jest ostrożne (korzystniejsze w przypadku psów niż kotów).

autor: dr n.wet. Diana Stęgierska

bottom of page