top of page
Elektroneurodiagnostyka

Elektroneurodiagnostyka polega na badaniu aktywności elektrycznej różnych okolic ciała (w spoczynku lub ze stymulacją z zewnątrz.

W weterynarii badania elektroneurodiagnostyczne wykonywane są w znieczuleniu ogólnym (ze względu na to, że ich wykonanie jest nieprzyjemne i bolesne dla pacjenta). 

Głównym zastosowaniem badań elektrodiagnostycznych u zwierząt jest diagnostyka chorób obwodowego układu nerwowego.

Rejestracja spontanicznej aktywności elektryczną (brak stymulacji zewnętrznej)

 

  • Electromiografia (EMG) - rejestracja spontanicznej czynności elektrycznej mięśni szkieletowych. Zdrowe mięśnie, w spoczynku, nie wykazują czynności elektrycznej. Choroby mięśni i przynależnych im nerwów mogą prowadzić do pojawienia się takiej aktywności (możliwe do zarejestrowania nieprawidłowości pojawiają się po 5-7 dniach od wystąpienia pierwszych objawów).

  • Electroencefalografia (EEG) - rejestracja aktywności elektrycznej skóry głowy, będącej następstwem  spontanicznej aktywności elektrycznej w korze mózgu. Badanie to służy diagnozowaniu padaczki. W weterynarii EEG nie zdobyło, aż takiej popularności jak w medycynie człowieka. Jest to związane z tym, że zwierzę musi być znieczulone ogólnie co nie pozwala na wykonanie tego badania w trakcie ataku, a jedynie w okresie pomiędzy kolejnymi incydentami.

 

Badanie EEG. Wykresy z poszczególnych elektrod.

Potencjały wywołane - rejestracja aktywności elektrycznej po zadziałaniu zewnętrznego bodźca

  • Pomiar prędkości przewodzenia w nerwach ruchowych (ang. Motor nerve conduction velocity, MNCV) - test polega na rejestrowaniu aktywności elektrycznej w mięśniu w czasie gdy unerwiający go, badany nerw ruchowy jest stymulowany z zewnątrz. 

  • Pomiar prędkości przewodzenia w nerwach czuciowych (ang. Sensory nerve conduction, SNCV) służy ocenie funkcjonowania obwodowych nerwów czuciowych

  • Repetitive nerve stimulation (RNS) - test stosowany w diagnostyce chorób płytki nerwowo-mięśniowych takich jak miastenia gravis i zatrucie toksyną botulinową.

  • Somatosensoryczne potencjały wywołane (ang. Somatosensory evoked potentials, SSEP) - badanie dostarcza informacji o aktywności rdzenia kręgowego i może być wykorzystywane w lokalizowaniu jego uszkodzeń. 

  • Słuchowe potencjały wywołane pnia mózgu  (ang. Brainstem auditory evoked response, BAER). Badanie polega na rejestrowaniu odpowiedzi elektrycznej mózgu na stymulację akustyczną. W weterynarii wykorzystywane jest w diagnozowaniu wrodzonej lub nabytej głuchoty (jedno lub obustronnej).

  • Electroretinografia (ERG) - służy do oceny funkcjonowania siatkówki, badanie znajduje zastosowanie w diagnozowaniu trudnej do wyjaśnienia innymi metodami utraty wzroku.

Przeciwwskazania do badania:

  • przeciwwskazania do znieczulenia ogólnego,

  • wszczepiony defibrylator.

Przygotowanie do badania:

  • Ze względu na konieczność poddania pacjenta znieczuleniu ogólnemu nie należy podawać pokarmu przez 12 godzin poprzedzających badanie (w przypadku szczeniąt i kociąt głodówka powinna być krótsza).

autor: dr n.wet. Diana Stęgierska

Brain wave on electroencephalogram ,EEG
bottom of page