top of page
Dietoterapia

Choroby układu nerwowego, w przypadku których dieta jest szczególnie istotna:

Encefalopatia wątrobowa

Zaburzenie to jest wtórne do niewydolności wątroby lub wad naczyniowych wątroby (np. zespolenia wrotno-obocznego). U pacjentów z tego typu problemem dochodzi do zatrucia toksynami powstającymi w wyniku komórkowego metabolizmu protein  oraz rozkładu białka pokarmowego przez bakterie bytujące w jelitach. Zastosowanie diety niskobiałkowej pozwala na znaczne ograniczenie produkcji toksycznych związków, takich jak amoniak i poprawę stanu chorego zwierzęcia.

Encefalopatia nerkowa

U zwierząt z niewydolnością wątroby dochodzi do gromadzenia się mocznika (nie jest on prawidłowy wydalany wraz z moczem), czyli metabolitu białka. W przypadku zaawansowanej choroby wysokie stężenie mocznika powoduje rozwój wielu powikłań, w tym również ze strony centralnego układu nerwowego. Dieta z niską zawartością protein jest niezwykle ważnym elementem terapii w takich przypadkach.

Hipoglikemia

Jeśli u zwierzęcia pojawiły się epizody hipoglikemii stosuje się zwykle dietę łatwostrawną, obfitującą w węglowodany (u kotów aminokwasy glikogenne). Zwierzę karmimy często, małymi porcjami.

Padaczka

Zastosowanie diety zawierającej

Zaburzenia z grupy napadowych dyskinez

U części chorych zwierzą sytuacja poprawia się (lub nawet normalizuje) po zastosowaniu diety niskobiałkowej lub hipoalergicznej.

Niedobór witaminy B1

Dieta bogata w tę witaminę

Encefalopatia wtórna do hipertrójglicerydemii

U pacjentów z wysokim stężeniem trójglicerydów stosuje się dietę o niskiej zawartości lipidów.

Image by Charles 🇵🇭
Image by Yogiraj Banerji
bottom of page