top of page
Choroby odkleszczowe

Erlichioza

Zakaźna choroba przenoszona przez kleszcze zakażone bakterią Erlichia canis. Na rozwój choroby narażone są psy (koty nie chorują).

Objawy ostrej erlichiozy to chudnięcie, krwawienia z błon śluzowych (małopłytkowość), powiększenie śledziony i węzłów chłonnych, czasem również objawy gastryczne (wymioty i biegunka) Pojawiać się mogą także wymioty, biegunka, zapaleni stawów oraz objawy neurologiczne takie jak m.in. niedowłady kończyn, drgawki, zaburzenia świadomości, zaburzenia równowagi i koordynacji (mają one zwykle charakter wtórny, czyli są związane z powikłaniami np. krwawieniem wewnątrzaczaszkowym). Choroba nieleczona przechodzi w formę przewlekłą (u takich pacjentów zwykle widoczne jest chudnięcie, krwawienia, wtórne infekcje, zapalenia skóry oraz znaczne nieprawidłowości w morfologii krwi).

Diagnostyka

W diagnostyce stosuje się szybkie testy płytkowe oraz metody laboratoryjne (najskuteczniejszy w wykrywaniu choroby jest test PCR).

Terapia

Kilkutygodniowe leczenie doksycykliną (zwykle). Terapia jest dużo bardziej skuteczna w przypadkach ostrych niż przewlekłych.

Zapobieganie choroby

Stosowanie skutecznych metod ochrony psa przed kleszczami (na ten moment preparaty należy stosować przez cały rok).

 

 

Anaplazmoza

Odkleszczowa choroba zakaźna powodowana przez bakterię Anaplasma phagocytophilum występująca u psów (i ludzi). Typowe objawy choroby to gorączka, ból mięśni, kulawizny związane z rozwojem zapalenia stawów, czasem również objawy gastryczne oraz duszność i kaszel.

Objawy neurologiczne (ataki padaczki, niezborność ruchowa, zaburzenia świadomości) pojawiają się tylko u niektórych psów i mogą być wynikiem zapalenia centralnego układu nerwowego (mózgowia, rdzenia kręgowego) lub rozwojem powikłań.

Diagnostyka, terapia i zapobieganie jak w przypadku Erlichiozy.

Borelioza

Choroba powodowana przez bakterię Borrelia burgdorferi. Zakażenie następuje poprzez ugryzienie przez chorego kleszcza. Ukąszenie przez zainfekowanego pajęczaka prowadzi zwykle do rozwoju choroby u psów i ludzi, podczas gdy u kotów tak się nie dzieje ze względu na naturalna odporność tego gatunku.

Po dłuższym czasie, u zakażonego i niepoddanego leczeniu antybiotykami człowieka, obserwuje się często uszkodzenie układu nerwowego (to tzw. neuroborelioza). U psów choroba, inaczej niż u ludzi, raczej nie powoduje pojawienia się objawów neurologicznych (w typowym przebiegu rozwija się zwykle zapalenie stawów i/ lub mięśnia sercowego.

autor: dr n.wet. Diana Stęgierska

Veterinarian doctor removing a tick from
bottom of page